Az első szembetűnő dolog ma cseppet sem kellemes: valami rágja a leveleket! Néhány levelet annyira kicsipkézett, hogy a fele eltűnt... Szép-szép dolog a csipke, de majd inkább az esküvői ruhámra kérem a diófák helyett.
Minél többet vizsgálgatom a leveleket, annál több kis ormányos bogarat veszek észre. Feketés, kb. 3 mm-es... és persze szöknek, mintha csak éreznék, hogy figyelem őket. Lehetetlen egy normális fényképet csinálni róluk. Pedig akkor is kiderítem, hogy kik ezek a kis genyák, mert szinte biztos vagyok benne, hogy ők a kártevőink...
Azért közben a szépet is észreveszem :) vannak végre kicsi virágok, amiből idővel fincsi diócskák lesznek:
Sok más dologgal is foglalkoztunk a telken, de most hogy hazaértünk, inkább megkeresem mi van a levelekkel. Azután majd írok a többiről is.
A korábbi tünetekre hamar találtam választ, de azokat eddig is tudtuk. Mégis megnyugtató internetes szakirodalomban is látni, hogy a fatörzsön lévő sárgászöldes foltok neve zuzmó - veszélytelen, nem szívja el a fa nedveit. A leveleken itt-ott látható dudorkákat pedig a gubacsatka csinálja, de ez többnyire csak esztétikai károkat okoz... viszont a levél-rágcsáló-kártevőnk után sokat kellett kutatni. Minden diófa tulajdonosnak jó szívvel ajánlom Orosz Péter: Könyv a dióról írását, ami teljes egészében elérhető a http://dioskonyv.bionuss.eu weboldalon. Amellett, hogy olvasmányos, pont eléggé tudományos - bár felhívja rá a figyelmet, hogy a szakirodalom némiképp hiányos a diófa növényvédelem területén. Én mindenesetre választ kaptam a csipkésre rágott levelek problémájára.
A kis genya bogár egyfajta levélbarkó, és valóban ő csócsálta meg a leveleket. Idézem:
"Az ide tartozó mintegy 25 hazai faj közül a közönséges levélbarkó, az ezüstös levélbarkó és a gyümölcsfa levélbarkó szokott a diófákon előfordulni, legtöbbször együtt, május elejétől június végéig. Meleg tavaszon április végétől. Erdő közelében lehet erősebb a barkófertőzés.
3,5-6,5 mm-es ormányos bogarak. A lárvák (kukacok) a talajban élnek. Évente egy nemzedékük fejlődik.
A kifejlett bogarak a leveleket rágják. Megjelenésük, kártételük kiszámíthatatlan, meleg időjárásban képesek súlyos károkat okozni. Kárképük jellegzetes, a diólevelet a szélétől befelé karéjosan fogyasztják."
- Erdő közelsége: pipa
- Meleg tavasz: pipa
- Április vége: pipa
- Méret: pipa
- Ormány: pipa
- Karéjos fogyasztás: pipa
- Súlyos károk??? Ajajajajjajajjjajaj!!!
A kép alapján beazonosítva, nálunk a közönséges levélbarkó fogyasztja a leveleket (szerintem a "pusztít" helyesebb kifejezés):
Bár sok szerrel szemben ellenálló, azért akad ellenszer. Más forrásból azt olvastam, ha fél méteren ötnél több bogár van, akkor kell permetezni. Emlékeim szerint nálunk 3-4 volt ekkora területen. Határeset. De a diófánkat ember legyen a talpán (vagy a repülőgépén), aki tetőtől talpig le tudja permetezni. Pár nap múlva megyünk megint és megszámlálom őket pontosan. Ha kritikus a helyzet, irány a siófoki gazdabolt!